29 Wrzesień przez rychnow

Wszystko obróciło się w poezję...

28 września 2017 roku odbył się wieczorek poetycki  "Wszystko obróciło się w poezję ...". Spotkanie  zorganizowane zostało przez naszą szkołę oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Blizanowie i miało miejsce w Filii Biblioteki w Rychnowie.  Swoje wiersze prezentowali goście specjalni: Maria Duszka,  Jacek Brzostowski - poeci z Sieradza  oraz Jakub Pokojowczyk dyrektor naszej szkoły. Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy, nauczyciele oraz uczniowie. Swoją obecnością zaszczycili nas : Wójt Gminy Blizanów Sławomir Musioł, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie Paulina Wróblewska, tutejszy ksiądz proboszcz Przemysław Krzywański i Prezes Rychnowskiego Stowarzyszenia na  Rzecz Dzieci i Młodzieży Ewa Prus . Było kameralnie, nastrojowo, po prostu pięknie. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Czekamy również na relacje, które już wkrótce ukażą się w lokalnej prasie "Życie Kalisza".

Pani Maria Duszka urodziła się 28 kwietnia w Zduńskiej Woli, wydała dziewięć tomików: „Poezja przypadków” (1990), „Zupełnie szczęśliwa marionetka” (1994), „Może się przyśnisz” (1999), „Nieopisanie” (2001), „I pomyśleć, że jesteś” (2003), „Kora” (2005), „Galeria świat” (2007 i dodruk 2008), „Freienwill” (2012) i dwujęzyczny polsko-litewski wybór wierszy „Wolność chmur / Debesų laisvė”(2016). Utwory poetki zostały przełożone na następujące języki: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, serbski, litewski, białoruski, szwedzki, węgierski, bułgarski i esperanto. Były publikowane m.in. w: „Toposie”, „Przekroju”, „Tyglu Kultury”, „Odrze”, „Poezji dzisiaj”, a także w prasie zagranicznej. Pani Maria czterokrotnie uczestniczyła w odbywającym się na Litwie Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj nad Wilią” (w latach 2013 - 2016). W 2014r. była również gościem Międzynarodowego Festiwalu „Wiosna Poezji” organizowanego  przez Związek Pisarzy Litwy. Otrzymała m.in. Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Łódzkiego, którą przyznał jej Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Jacek Franciszek Brzostowski – ur. 1993 w Sieradzu, student medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, członek Koła Literackiego „Anima”. Jego wielką pasją są łacina i muzyka klasyczna. Gra na fortepianie, flecie i organach. Laureat licznych konkursów literackich, m. in. w III Ogólnopolskim Konkursie Poetycko-Prozatorskim „Puls Słowa” dla lekarzy i lekarzy dentystów, organizowanym przez Naczelną Izbę Lekarską oraz Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Jego wiersze były zamieszczone w antologii Koła Literackiego ANIMA „Optymistyka” oraz w wielu almanachach pokonkursowych. W 2012 r. utwory Jacka Brzostowskiego w wersji polskiej i niemieckiej zostały opublikowane w wychodzącym w Austrii międzynarodowym roczniku „Reibeisen” (był najmłodszym poetą prezentowanym w tym numerze pisma i jednym z dwojga Polaków). W 2014 r. zdobył III miejsce w Konkursie „Iuvenes pro Arte” w ramach LII Ogólnopolskiej i X Międzynarodowej Konferencji „Iuvenes pro Medicina” za wiersz przetłumaczony na język angielski. W lutym 2015 r. zdobył III nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Praski Ślad Sebyły” w Warszawie (przewodniczącym jury był Ernest Bryll), w listopadzie 2016 r. zajął III miejsce w VIII Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Literackim „O Różę Karoliny” w Namysłowie. W 2013 roku wydał debiutancki tom wierszy „Pociąg do nieba”. Jest siedmiokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Sieradz, dwukrotnym Starosty Sieradzkiego oraz stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego w roku 2012.

Jakub Pokojowczyk – kaliszanin, ur. w 1980 r.  Nauczyciel i poeta. Autor, wydanego w 2015 roku, debiutanckiego tomiku „Tik-tak”. Twórca aforyzmów, które ukazały się w zbiorze „Potyczki aforystów”, wydanym przez Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu. Jego wiersze były także publikowane na portalach internetowych, m.in.: www.wywrota.plwww.szuflada.net, a także w tomiku „Szuflada 13. Wieczory działań artystycznych 2016” wydanym przez Ostrowskie Centrum Kultury. Autor należy do Koła Literackiego „Anima” z Sieradza. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a ponadto studia podyplomowe w zakresie nauczania wiedzy o społeczeństwie. Jest m.in. współorganizatorem Literackiej Gry Miejskiej Kaliszanie Piszący oraz licznych spotkań poetyckich. W 2014 roku za swoją pracę dydaktyczno-wychowawczą otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta. Obecnie pracuje nad wydaniem drugiego zbioru wierszy… Oficjalna strona autora: http://jakubpokojowczyk.wixsite.com/kalisz.