12 Czerwiec przez rychnow

VIII Literacka Gra Miejska „KALISZANIE PISZĄCY – ASNYK ZNANY I MNIEJ ZNANY”

6 czerwca 18r. uczniowie klasy VI oraz VII uczestniczyli wraz z Panią Katarzyną Szenfeld w VIII Literackiej Grze Miejskiej, którą zorganizowało Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz oraz Szkoła Podstawowa nr 10 w Kaliszu. Gra poświęcona była Adamowi Asnykowi, a patronat honorowy nad nią objął Prezydent Miasta Kalisza, Pan Grzegorz Sapiński.

Jest to forma rozrywki połączona z edukacją oraz wykorzystaniem przestrzeni miasta. Tegoroczna zabawa to kontynuacja gier organizowanych corocznie od 2010 roku. Twórcy gry chcieli przypomnieć zarówno literackie dokonania Adama Asnyka, w tym wielką popularność jego twórczości wśród współczesnych mu czytelników, pokazać miejsca w Kaliszu, z którymi czuł się związany oraz miejsca jego upamiętnienia, jak i losy po opuszczeniu miasta: działalność patriotyczną, represje zaborców, tułaczkę i lata spędzone w Krakowie. Dla uczniów i nauczycieli gra stanowi atrakcyjny dodatek do lekcji języka polskiego oraz historii, zwłaszcza w zakresie edukacji regionalnej. Trasa tegorocznej gry biegła przez miejsca zlokalizowane w obrębie śródmieścia. Uczniowie odwiedzili m.in. Katedrę św. Mikołaja, I Liceum Ogólnokształcące im. A. Asnyka, Pałac Puchalskich. Nasi uczniowie musieli wykazać się logicznym myśleniem, by rozwiązać czekające na nich zagadki. Po przejściu trasy gry udali się na finał do Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu, gdzie wszyscy otrzymali atrakcyjne nagrody.

Zabawa okazała się dla naszych uczniów fascynującą i tajemniczą literacką wędrówką po Kaliszu. Warto także dodać, że dotychczasowe gry od 2010 roku były współorganizowane przez naszego Dyrektora, Pana Jakuba Pokojowczyka. Nie mogło zatem zabraknąć naszych uczniów na tegorocznej edycji tej super zabawy!