28 Maj przez rychnow

Nasi mali ogrodnicy

28 maja spokojnym spacerkiem klasy III i V wybrały się do Gospodarstwa Ogrodniczego Państwa Jolanty i Pawła Tomczyków w Skrajni. Celem naszej wizyty było poznanie pracy ogrodnika, który zajął się uprawą pomidorów. Pan Paweł rozpoczął oprowadzanie od krótkiego opisu, jak to było kiedyś. Dzięki temu mogliśmy porównać, ile zmieniło się w pracy ogrodnika przez dziesiątki lat rozwoju polskiej wsi. Weszliśmy do ogromnej szklarni liczącej sobie prawie bagatela 500 metrów długości. Naszym oczom pokazały się rzędy dojrzewających krzaków pomidorów. Setki tysięcy warzyw wiszących w kiściach na ogromnych krzakach. Zanim jednak weszliśmy do szklarni, Pan Paweł zademonstrował nam wyspecjalizowaną tablicę, na której pracownicy szklarni zaznaczali specjalnym chipem, do jakiej pracy przychodzą konkretnego dnia. Potem trzeba było zdezynfekować obuwie i dopiero wtedy weszliśmy. Pan Paweł szczegółowo opowiadał, jakie prace wykonuje się przy krzakach pomidorów. Pokazał także specjalny podnośnik oraz urządzenie, maszynę do opryskiwania. W międzyczasie wskazał na jednym krzaku maleńkiego robaczka, który okazał się być sprzymierzeńcem warzyw, bowiem jego zadaniem było zjadanie innych owadów, które szkodziły warzywom. Pan Paweł wspomniał, że owady te są również przez nich hodowane. Po drodze ujrzeliśmy koty, które swobodnie przemieszczały się po szklarni. Zapewne i one miały tam swoje zadanie. Ostatecznie wylądowaliśmy w biurze, gdzie Państwo Tomczykowie wskazali, że dzisiaj szklarnie są w pełni skomputeryzowane.

Lekcja pokazowa była niezwykle ciekawa. Uczniowie zadawali pytania. Dziękujemy zatem serdecznie Państwu Jolancie i Pawłowi Tomczykom za wspaniałą lekcję ogrodnictwa, a Panu Tomaszowi Zdanowiczowi za organizację wycieczki, natomiast Pani Renacie Kościelak za towarzyszenie i opiekę. Zajęcia odbyły się w ramach doradztwa zawodowego i innowacji "Zawodowy zawrót głowy" .