20 Listopad przez rychnow

Spotkanie z Mirabelką

Dnia 16 listopada do naszej szkoły zawitała przedstawicielka Gminnej Biblioteki Publicznej w Blizanowie pani Ania, która pracuje w rychnowskiej filii biblioteki. Przybyła do nas z promocją książki Cezarego Harasimowicza, pt. „Mirabelka”. Wybór powieści nie jest przypadkowy. Złożyło się na to kilka czynników, m.in. obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także ustanowienie roku 2018 rokiem Ireny Sendlerowej. Książka dotyczy, bowiem trudnych czasów naszej historii, a mianowicie okresu II wojny światowej i działalności Ireny Sendlerowej na rzecz ratowania ludności żydowskiej z getta warszawskiego. Wszystkie te wydarzenia w bardzo przystępny sposób opisuje nietypowy narrator powieści, czyli tytułowa mirabelka, drzewo rosnące przy jednej z kamienic Warszawy. Uczniowie klas VI, VII i VIII, mieli okazję poznać bliżej życie Ireny Sendlerowej oraz trudne wydarzenia z czasów wojennej okupacji. Warto nadmienić, że Gminna Biblioteka Publiczna w Blizanowie bierze udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec - redaktor naczelna serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl), a współorganizatorem - Wydawnictwo Zielona Sowa. Dlatego też w progach naszej szkoły pojawiła się wspomniana p. Ania z prelekcją dotyczącą lektury. Jest to także element podpisanej współpracy, którą realizujemy, jako szkoła z Gminną Biblioteką Publiczną w Blizanowie. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Jakubowi Pokojowczykowi za umożliwienie jakże ciekawego spotkania z książką i polską historią.