14 Listopad przez rychnow

Wycieczka po regionie dla laureatów Konkursu Plastycznego "Bliżej Domu -drogi do niepodległości "

7 listopada br. zgodnie z wcześniejszą  zapowiedzią, kaliski ODN zaprosił  wszystkich laureatów konkursów "Bliżej domu", do udziału w wycieczce po regionie.  W tym roku  nagrodzeni uczniowie naszej szkoły Julia Marcinkowska i Witold Fułek wraz z  panią Renatą Kościelak pod kierunkiem, której wykonali prace plastyczne poznali interesujące miejsca związane z walką Polaków o niepodległość,  a także ciekawe zabytki regionu. Trasa wycieczki wiodła z  Kalisza przez Ostrów Wielkopolski, Przygodzice, w okolice Kobylej Góry. Uczestników wycieczki zachwyciło Muzeum 3D w Ostrowie Wielkopolskim.  W atmosferę dawnego miasta  wprowadziły uczniów  dawne sklepy i zakłady usługowe z charakterystycznym dla epoki wystrojem i asortymentem. Dzieci zajrzały też do sklepów z artykułami żelaznymi oraz  galanterią.  Zobaczyły dawny zakład szewski i zegarmistrzowski. Następnie przeniosły się w atmosferę starego kina. Po seansie filmowanym zaproszono  wszystkich  do Café Muzeum, stylizowanej na kawiarnię z początku XX wieku. Wiele frajdy dostarczyło uczniom wirtualne lustro, dzięki któremu mieli możliwość  przymierzyć stroje z minionych epok. Dalsza podróż zaprowadziła wszystkich  do Urzędu Gminy w Przygodzicach. Tam uczniowie obejrzeli prezentację tłumaczenia aktu zgonu Jana Mertki, uznawanego za pierwszą śmiertelną ofiarę Powstania Wielkopolskiego. Bardzo ciekawa była też  chata  regionalna i zwiedzania ekspozycji historycznej przedstawiającej aktualny stan wiedzy o Przygodzicach i pozostałych miejscowościach gminy, właścicielach dóbr przygodzickich: Gołuchowskich, Leszczyńskich, Przebendowskich  i Radziwiłłach oraz przodkach współczesnych mieszkańców. Kolejne punkty wycieczki to Ligota oraz  Parzynowo. Wszyscy oddali również hołd ks. Wincentemu  Rudzie – orędownikowi Niepodległej Polski  zamordowanemu 15 stycznia 1919 roku przez Niemiecką Straż  Graniczną. Dziękujemy pani Renacie Kościelak, że umożliwiła dzieciom przystąpienie  do zadania "Bliżej domu – drogi do niepodległości”, a tym samym wzbogaciła ich wiedzę na temat powstania wielkopolskiego w naszym regionie.   Dziękujemy  również organizatorom za świetną lekcję  historii .